Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Az önbizalom esete a változókorral


Ijesztő is tud lenni a változókor, valljuk be


"Azt reméltem, halálig játszom,
Szép volt" 
(Ugye megvan a Presser-féle Szentimentális rakenroll)
A változókorban az a legijesztőbb, amikor arra gondolsz, hogy valaminek vége van.... és tény, hogy kegyetlenül kiesel egy sor olyan kellemes női életszerepből, ami addig evidenciának tűnt. 


A szépség, fiatalság, szexuális vonzerő, termékenység, sőt anyaság - milyen jó dolgok, és milyen szép tud lenni ezektől az élet. Hm - és így visszanézve, valljuk be, időnként milyen mocskosul bonyolult, meg fájdalmas, meg nehéz...


Mégis, kicsit mintha kirántanák alólad a szőnyeget.

Aztán megkönnyebbülsz - ezeken legalább nem szükséges már görcsölnöd. (lesz majd más, hehe)

De ha te is csak ezekre az öröknek hitt szerepekre alapoztad eddig a saját önbizalmadat, akkor most alighanem nagy bajban vagy. Nem vagy már olyan bombázó, mint húsz éve, és a férjed/párod ha megvan is, és az jó nagyon - de a valahavolt dédelgetnivaló gyerek biztosan nem akarja már, hogy dédelgesd. Az önbizalom növelése életbevágó, most inkább, mint valaha!

És itt van ez a kimondatlan, ámde horror-közvélemény-hozzáállás, hogy a klimax/menopauza után egy nőnek csökken az értéke. Ettől kinyílik a bicska a zsebemben. 

Ettől ökölbe szorul az agy! - mondta Kiss Manyi valami filmben.. :)


Méghogy.

Változókor... méghogy értékcsökkenés. Francokat 


Már miért is? 
Abszurd és sértő.
De nézz körül, én nem tudom, te közéjük tartozol-e, de hány és hány nő érzi magát leértékeltnek, lekicsinyelltnek, láthatatlannak - csak azért, mert már annyi, amennyi. 
Ez is egy változókori tünet - az önbizalom megroggyanása- de ezt mennyivel nehezebb jól kezelni, mint egy klimaxos hőhullámot vagy álmatlanságot. 
Belénk van ez oltva valahogy, a fene egye meg, hiába rohadtul nem igaz.

Te is azonnal verd ki a fejedből, még ha meg is fordult benne.


Egy ember nem két- vagy háromféle szerepben létezik, könyörgöm.
Mondok most valamit a klimax utáni korszakról, csak így az önbizalmunk növelése céljából. Az őskorban is megvolt a szülési koron túl lévő nőknek a maguk helye és szerepe a törzsben. Részt vettek a munkában és beszálltak az utódok nevelésébe. Ha nem így lenne, ha a törzs nem vette volna hasznát a már nem szülőképeseknek,  nem kaptak volna enni, és idővel kihaltak volna az emberiségből azok, akik hosszú életkort éltek meg!

De nem haltak ki

Akkor pedig mégiscsak szükségesek a törzs számára, hosszú idővel a ternékenység szakasza után is.

A hosszú életkor pedig életkorszakokat jelent. Többet, egymás után. 

Az egyik életkorszak elmúlik, hogy kezdődjön a következő.

Szépen hangzik, mi? Addig is, amíg elég felvilágosultak leszünk ahhoz, hogy ezt filozófiailag teljes mélységében megemésszük, addig is élvezzük az életet, e célból pedig továbbra is ajánlom az azonnali klimax-túlélési tippeket. Van benne kis önbizalom-növesztés is, meg túlélés, és nem szabad egészen komolyan venni. Azonkívül ingyenes, szénsavas, vitamindús.


A fenti fotó forrása és szerzője: Indafotó, stoned 1






 

0 Tovább

Á, nekem már nem kell foglalkoznom ilyesmivel!

Változókor és egészséges életmód? Jó kérdés!

A mozgás szerepel az életmentő és önbizalomnövelő midlife tippek listájában, ezért megkértem Noémit, aki edző, hogy írjon nektek arról, miért jó VALÓJÁBAN a mozgás minden életkorban, de különösen a midlife idején avagy változókorban. És megtette :) Íme:

Egészséges életmód - Máté Noémi"Sokszor azt látom, hogy a fő motiváció a mozgásra egy elég egyszerű dolog, mégpedig hogy mindenki szeretne szépen kinézni, csinos ruhákba beleférni, esetleg a buszon, kapaszkodás közben elmosolyodni, hogy fékezéskor milyen jól befeszülnek a kar izmai és megnyugodni, hogy mégiscsak van értelme mozogni.

Ezzel sokáig motiváljuk magunkat, ám 50 éves kor körül hirtelen sokan úgy gondolják, hogy ez teljesen felesleges idő- és energiapazarlás, hiszen a változókor nekik már azt is jelenti, hogy „nekik már mindegy”. Érthetetlen számomra, hova tűnik el önbizalom ilyenkor,  hiszen nem az az átlagos, hogy 50 évesen ér véget az élet, hanem inkább 80-90 környékén, úgyhogy még szinte a fele hátra van. 

Ezt az időszakot pedig érdemes minél egészségesebben eltölteni. Az egészséges táplálkozás, megfelelő pihenés, kikapcsolódás mellett ebben nagyon fontos szerepet játszik a testmozgás. Függetlenül attól, hogy vágyunk-e arra, hogy bikiniben feszítsünk a strandon vagy nem. Az edzett test nem csak a külsőségekben mutat különbséget, hanem a láthatatlan részekre is hatással van, ide sorolva az egészséges önbizalmat is. Nézzük csak meg a legfontosabbakat, milyen hatással van a mozgás a szervezetre:

 

segít megelőzni a csontritkulást (a csont sűrűsége egy bizonyos kor után csökken, de ezt a folyamatot kiválóan lehet lassítani edzésekkel) – nőknél a menopauza után kiemelten fontos, hogy tegyenek a csontritkulás ellen, hiszen a hormonváltozásoknak köszönhetően nagymértékben nő a kockázata

 - enyhíti az érrendszeri megbetegedések tüneteit – egy kellemes kis átmozgatás csökkenti a zsibbadt láb érzetét, serkenti a vérkeringést, csökkenti az infarktus esélyeit

 - csökkenti a cukorbetegség kockázatát – nem csupán a testsúly-normalizáló hatása miatt segít a megelőzésben, de a mozgás jótékonyan befolyásolja az inzulintermelést is (éppen ezért a mozgás a cukorbetegség, inzulinrezisztenciának egyik hatékony kezelési módja)

 - ízületi fájdalmak csökkenése – legyen szó gerinc, váll, csípő vagy bármilyen ízület fájdalmáról, a jól kiválasztott mozgásforma (és felkészült edző) segít a fájdalom csökkentésében. Az ízületek átmozgatása és a környező izmok megerősítése (hogy az izmok részben át tudják venni a fáradt ízületek feladatát) egyaránt fontos

 - javítja a testtartást – megerősíti az izmokat, amik segítenek a helyes testtartás megőrzésében, megelőzi a hát- és derékfájást

 - növeli az egyensúlyérzéket – a kor előrehaladtával egyre gyakrabban veszítjük el egyensúlyunkat, ezen lehet segíteni tornával, ugyanis az egyensúlyozásban a mélyen fekvő izmok (has- és hátizmok) is fontos szerepet játszanak, amiket edzéssel meg lehet erősíteni

 - megőrzi a szellemi frissességet – minden órán új feladatokkal lehet találkozni, amik a mindennapoktól teljesen eltérő kihívások elé állíthatnak, így az agy folyamatos edzésben marad (nem kell bonyolult koreográfiákra gondolni)

 - segít megőrizni (vagy éppen újra előhozni) a hajlékonyságot, koordinációs képességeket

 - energiát ad – egy edzett test mindig sokkal jobban terhelhető, mint egy edzetlen (a szellemi munka után kiváló kikapcsolódás egy kis fizikai munka, egész napos ülés után jólesik átmozgatni a testet, a szellemi fáradtságra gyógyír a fizikai fáradtság)

 - könnyebb elalváshoz, aktívabb pihenéshez segít hozzá egy kis fizikai lefárasztás

 - és nem tudom kihagyni, hogy a külsődre is igazán jó hatással van a mozgás, ami nem elhanyagolható, hiszen minél idősebbek leszünk, annál inkább lassul az anyagcsere, de a mozgással ezt egyensúlyozhatjuk.

 - társasági életedet felfrissíti – új emberekkel lehet megismerkedni, új barátságok születhetnek. Márpedig jókedvűbben, fittebben az önbizalmad is megnő, és így könnyebben tehetsz szert új kapcsolatokra.

 Ez a lista nem meríti ki a mozgás összes jótékony hatását, csak egy kis ízelítőt ad abból, miért is van értelme megmozdulni. Mozogni akkor is érdemes, ha már gyerekkortól jelen van valakinek az életében a sport, de akkor is, ha csak most kezdenél bele. Természetesen ez két külön eset, különböző mozgásforma ajánlott, de hiszem, hogy mindenki meg tudja találni a számára tökéletes, élvezetes és egyben hasznos mozgásformát is. És tagadhatatlan, hogy azok az emberek, akik edzenek, aktív életet élnek, mindig sokkal fiatalosabbak és energikusabbak, mint nem mozgó kortársaik.

 

Pár mozgásforma (a teljesség igénye nélkül), ami ajánlott lehet az 50 feletti korosztály számára (is):

- kezdőknek, ízületi fájdalmaktól szenvedőknek: Pilates, gerinctréning, gerincjóga, stretching

- izomfejlesztésre (csontritkulás miatt kiemelten fontos!): Pilates, jóga, alakformáló órák, konditermi erősítés (az esetlegesen kialakult betegségek miatt mindenképpen érdemes személyi edzővel konzultálni az edzés megkezdése előtt)

- állóképesség növelésére: kezdő aerobik óra (step aerobik helyett érdemes ezzel próbálkozni), Spinning (spinracing helyett, ami túlzott terhelést róna az ízületekre, gerincre), body balls órák, konditermi gépek közül bicikli, ellipszis tréner, gyaloglás, túrázás, Nordic Walking

- egyensúly, koordinációs készségek fejlesztéséhez: Pilates, gerinctréning, jóga, stretching, body balls, könnyed táncos órák (Port de Bras, hastánc, stb)

- vérkeringési problémák esetén: vénatorna, lábtorna, biciklizés, séta, gyaloglás

- és persze az 50+ vagy senior torna (illetve ezek változatai) névvel ellátott csoportos órák, melyet kifejezetten idősebbeknek ajánlanak

 

Ha bizonytalan vagy abban, melyik mozgásforma lenne a legideálisabb számodra (figyelembe véve esetleges betegségeket, korábbi sérüléseket, edzettségi állapotot), csak kérdezz és segítünk megtalálni azt a mozgást, ami a leginkább illeszkedik igényeidhez és hozzásegíthet ahhoz, hogy jó sokáig kellemesen érezd magad a bőrödben!"

Eddig a cikk!

Noémi nemcsak edző, hanem a Mozogj Nomémivel című oldal szerkesztője is.

Kedvcsinálónak egy fotó:

40 felett, ötven felett... bármikor :)

A torna nem feltétlenül keserves dolog - viszont nagyon is része az egészséges életmódnak minden generáció számára    (hmmm, nem tudom hány éves vagy, de neked is:) 

0 Tovább

Mihez kezdj a tükörfóbiával?

Állítólag a negyvenes-ötvenéves nők 90%-a nincs jóban a tükörképével, miközben csak 9%-uk elégedett a látvánnyal.
Mindeközben a huszonévesek 43 százaléka mondta azt, hogy igen, elégedett.
(Könyörgöm, huszonévesen?? kevesebb mint a felük?? Meg kéne nekik mutatni, milyenek lesznek ötvenévesen, mindjárt elégedettebbek lennének :)

Szóval ha neked is tükörfóbiád van olykor, nem vagy egyedül.

Csak mások kapják el a klimaxot



Ehhez az egész öregedés-parához aláfestő zenét adnak a változókor tünetei, amiről mi is azt hittük, hogy áá, ez csak másokkal fordul elő.
Csak mások kapják el a klimaxot, persze:) Olyanok, akik nyilván egész mások, mint mi... bizony nem vigyáztak magukra, nem táplálkoztak rendesen, nem sportoltak eleget, nem törekedtek a pozitív gondolkodásra, nem igyekeztek növelni az önbizalmukat, nem foglalkoztak magukkal eleget...  
Persze.
Az.
Ráadásul a fiatalság-rögeszme csak úgy árad a filmekből, reklámokból, közvélekedésből. A szépséget mintha azonosítanák a fiatalsággal. Nem jó érzés negyven-ötvenéves korban egyszerűen láthatatlanná válni - ez az ügy kemény dió az amúgy is megtépázott lelkünknek. Az önizalom növelése sok nőnél eleve szükséges lett volna 20-30 évvel korábban is, hát még most.

Mit lehet tenni a változókori tükörfóbia ellen? 


Szóval mit is? Sok mindent!
Persze a plasztikai sebészet is ott van... Van aki bevállalja, ha megengedi a pénztárcája meg a bátorsága, mert pl laposabb hasat szeretne, kisebb feneket, kisebb vagy éppen nagyobb, vagy csak peckesebb mellet, virsliajkat, felvarrt arcot.
Ez is lehet egy opció az önbizalom visszaszerzésére, de nem az egyetlen!

  1. Elsősorban is: mozgás! Leadhatod a zsírt, vagy rendben, egy részét... Továbbá a kedved sokkal jobb lesz, és emiatt nem fognak érdekelni se a vaksi férfiak, akik nem látnak meg, se a retusált plakátmacák.
  2. Önmagában a diéta nem segít, hidd el: ha pusztán kalóriacsökkentéssel fogysz, a hátramaradó idomaid löttyedtek lesznek, ami igen ronda. Meg aztán őrültül éhes és frusztrált leszel tőle, ezért előbb-utóbb feladod, majd még többet szedsz vissza. (Kipróbáltam)
  3. Találd meg, mi az, ami jókedvre derít! Ha ez egy egész estés otthoni olvasás, azt, ha hullámvasutazás, akkor azt. Ha jó a kedved, a többi is könnyebben megy.
  4. Új frizura, új szemüveg, szép színek az arcod körül.
  5. Szereld le a tükröt és tégy a helyébe egy alpesi rétet ábrázoló posztert. Najó, most hülyülök ám!
  6. A derű az arcon pedig - szép, na.
  7. Kivéve, ha a mosolyod foghíjas. Ezért legyen itt még egy tipp: a fogorvos. (Hátha jóképű)

7+1. A végére hagytam a legnehezebbet: mindeközben próbáld meg elfogadni... hogy ez vagy te, hogy ennyi idős vagy. Ne ess pánikba, ne sanyargasd magad és ne várd azt se, hogy most majd megint harmincaska leszel. A tiéd ez az arc és ez a test ott a tükörben - szeresd őket, szeresd magad.

Tudsz jobbat?

Klimax és változókori tünetek: nem tetszik a tükörképem
Ne add fel! A tükörfóbia nem a vég - csak egy változókori lelki tünet



forrás: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-1376658/Mid-life-mirror-angst-syndrome-How-90-women-40-affected.html
1 Tovább

Kihez hasonlítsak?

A midlife életszakaszába érve, változókori tünetektől megtépázva, kihez hasonlítanál legszívesebben?
Kire mondod, magadban elismerően bólintva, hogy na igen, ez a nő például stílusos maradt az ötvenes éveire is?

Jó, senkihez se akarsz hasonlítani, és ez nagyon helyes! de azért vannak típusok. 
Botox, szoli, szilikon?
Párducmintás póló aranylánccal és türemkedő idomokkal?
Kosztüm, hajlakk, magassarkú?
Kócos, ősz haj, kinyúlt pulóver?

Minek tagadni. A magyar nők közül sajnos rengetegen szétesve, elhízva, letörten érik el a változókort, önbizalmuk a béka segge alatt még akkor, is ha eredetileg nem ott volt.

Ha már változókor, legyen az: változás!

De ami a változást jelenti az addigi kinézethez képest, az ne az elhízást, az elhibázott hajszínválasztást, a szomorú arcra kent 30 évvel ezelőtti divat szerinti sminket jelentse!

Ugye te sem azt tervezed, hogy így nézz ki!
Stylist helyett - akire nincs pénzem, sőt kedvem sincs végighallgatni - én manapság direkt figyelem a kortársaimat utcán, munkában, tévében, sajtóban.
Hogy lássak olyat, akire azt mondom, igen, így lehet ötvenesen és afölött is nőnek maradni, mindenféle kétségbeesett hűdefiatalvagyokmég-erőlködés nélkül.

Olyan ötvenes nőt - vagy akár hatvanast - akiben érzem a derűt, a kisugárzást, az önbizalmat, a méltóságot - nekem ez jelenti a stílust - mert látom rajta, hogy már tudja, kicsoda. Aki nem hazudik már cukiságot se magának, se másnak, és már magasról sz ... szóval fütyül arra, hogy ehhez ki mit szól. Aki ebből kifolyólag érzi és élvezi az élet egészen kicsi örömeit is.


Ápolt, derűs, stílusos nőket akarok látni.
Akik inkább kortalanok, mint középkorúak vagy korosodóak.
Néha látok is.
Szóval nem reménytelen vállalkozás az önbizalom megnövelése.

Emlékeztek erre a reklámra?
Ehhez a proenzi-s nőhöz pl sokkal szívesebben hasonlítanék majd, mint a densiás cekkereshez, akit egyébként nemrég végre szerencsésen lecseréltek Básti Julira.

Rendben, lehet hogy ehhez esetleg szteppelni meg kéne tanulnom.
Ehhez képest viszont a magassarkút is egyre jobban utálom, de ne vesszünk el a részletekben.



 

0 Tovább

Midlife: az élet közepén

blogavatar

Midlife! Nemám klimax :) A változókor lelki tünetei, élet negyven-ötvenévesen, tippek a klimax, változókor túléléséhez

Utolsó kommentek