Változókor és egészséges életmód? Jó kérdés!
A mozgás szerepel az életmentő és önbizalomnövelő midlife tippek listájában, ezért megkértem Noémit, aki edző, hogy írjon nektek arról, miért jó VALÓJÁBAN a mozgás minden életkorban, de különösen a midlife idején avagy változókorban. És megtette :) Íme:
"Sokszor azt látom, hogy a fő motiváció a mozgásra egy elég egyszerű dolog, mégpedig hogy mindenki szeretne szépen kinézni, csinos ruhákba beleférni, esetleg a buszon, kapaszkodás közben elmosolyodni, hogy fékezéskor milyen jól befeszülnek a kar izmai és megnyugodni, hogy mégiscsak van értelme mozogni.
Ezzel sokáig motiváljuk magunkat, ám 50 éves kor körül hirtelen sokan úgy gondolják, hogy ez teljesen felesleges idő- és energiapazarlás, hiszen a változókor nekik már azt is jelenti, hogy „nekik már mindegy”. Érthetetlen számomra, hova tűnik el önbizalom ilyenkor, hiszen nem az az átlagos, hogy 50 évesen ér véget az élet, hanem inkább 80-90 környékén, úgyhogy még szinte a fele hátra van.
Ezt az időszakot pedig érdemes minél egészségesebben eltölteni. Az egészséges táplálkozás, megfelelő pihenés, kikapcsolódás mellett ebben nagyon fontos szerepet játszik a testmozgás. Függetlenül attól, hogy vágyunk-e arra, hogy bikiniben feszítsünk a strandon vagy nem. Az edzett test nem csak a külsőségekben mutat különbséget, hanem a láthatatlan részekre is hatással van, ide sorolva az egészséges önbizalmat is. Nézzük csak meg a legfontosabbakat, milyen hatással van a mozgás a szervezetre:
- segít megelőzni a csontritkulást (a csont sűrűsége egy bizonyos kor után csökken, de ezt a folyamatot kiválóan lehet lassítani edzésekkel) – nőknél a menopauza után kiemelten fontos, hogy tegyenek a csontritkulás ellen, hiszen a hormonváltozásoknak köszönhetően nagymértékben nő a kockázata
- enyhíti az érrendszeri megbetegedések tüneteit – egy kellemes kis átmozgatás csökkenti a zsibbadt láb érzetét, serkenti a vérkeringést, csökkenti az infarktus esélyeit
- csökkenti a cukorbetegség kockázatát – nem csupán a testsúly-normalizáló hatása miatt segít a megelőzésben, de a mozgás jótékonyan befolyásolja az inzulintermelést is (éppen ezért a mozgás a cukorbetegség, inzulinrezisztenciának egyik hatékony kezelési módja)
- ízületi fájdalmak csökkenése – legyen szó gerinc, váll, csípő vagy bármilyen ízület fájdalmáról, a jól kiválasztott mozgásforma (és felkészült edző) segít a fájdalom csökkentésében. Az ízületek átmozgatása és a környező izmok megerősítése (hogy az izmok részben át tudják venni a fáradt ízületek feladatát) egyaránt fontos
- javítja a testtartást – megerősíti az izmokat, amik segítenek a helyes testtartás megőrzésében, megelőzi a hát- és derékfájást
- növeli az egyensúlyérzéket – a kor előrehaladtával egyre gyakrabban veszítjük el egyensúlyunkat, ezen lehet segíteni tornával, ugyanis az egyensúlyozásban a mélyen fekvő izmok (has- és hátizmok) is fontos szerepet játszanak, amiket edzéssel meg lehet erősíteni
- megőrzi a szellemi frissességet – minden órán új feladatokkal lehet találkozni, amik a mindennapoktól teljesen eltérő kihívások elé állíthatnak, így az agy folyamatos edzésben marad (nem kell bonyolult koreográfiákra gondolni)
- segít megőrizni (vagy éppen újra előhozni) a hajlékonyságot, koordinációs képességeket
- energiát ad – egy edzett test mindig sokkal jobban terhelhető, mint egy edzetlen (a szellemi munka után kiváló kikapcsolódás egy kis fizikai munka, egész napos ülés után jólesik átmozgatni a testet, a szellemi fáradtságra gyógyír a fizikai fáradtság)
- könnyebb elalváshoz, aktívabb pihenéshez segít hozzá egy kis fizikai lefárasztás
- és nem tudom kihagyni, hogy a külsődre is igazán jó hatással van a mozgás, ami nem elhanyagolható, hiszen minél idősebbek leszünk, annál inkább lassul az anyagcsere, de a mozgással ezt egyensúlyozhatjuk.
- társasági életedet felfrissíti – új emberekkel lehet megismerkedni, új barátságok születhetnek. Márpedig jókedvűbben, fittebben az önbizalmad is megnő, és így könnyebben tehetsz szert új kapcsolatokra.
Ez a lista nem meríti ki a mozgás összes jótékony hatását, csak egy kis ízelítőt ad abból, miért is van értelme megmozdulni. Mozogni akkor is érdemes, ha már gyerekkortól jelen van valakinek az életében a sport, de akkor is, ha csak most kezdenél bele. Természetesen ez két külön eset, különböző mozgásforma ajánlott, de hiszem, hogy mindenki meg tudja találni a számára tökéletes, élvezetes és egyben hasznos mozgásformát is. És tagadhatatlan, hogy azok az emberek, akik edzenek, aktív életet élnek, mindig sokkal fiatalosabbak és energikusabbak, mint nem mozgó kortársaik.
Pár mozgásforma (a teljesség igénye nélkül), ami ajánlott lehet az 50 feletti korosztály számára (is):
- kezdőknek, ízületi fájdalmaktól szenvedőknek: Pilates, gerinctréning, gerincjóga, stretching
- izomfejlesztésre (csontritkulás miatt kiemelten fontos!): Pilates, jóga, alakformáló órák, konditermi erősítés (az esetlegesen kialakult betegségek miatt mindenképpen érdemes személyi edzővel konzultálni az edzés megkezdése előtt)
- állóképesség növelésére: kezdő aerobik óra (step aerobik helyett érdemes ezzel próbálkozni), Spinning (spinracing helyett, ami túlzott terhelést róna az ízületekre, gerincre), body balls órák, konditermi gépek közül bicikli, ellipszis tréner, gyaloglás, túrázás, Nordic Walking
- egyensúly, koordinációs készségek fejlesztéséhez: Pilates, gerinctréning, jóga, stretching, body balls, könnyed táncos órák (Port de Bras, hastánc, stb)
- vérkeringési problémák esetén: vénatorna, lábtorna, biciklizés, séta, gyaloglás
- és persze az 50+ vagy senior torna (illetve ezek változatai) névvel ellátott csoportos órák, melyet kifejezetten idősebbeknek ajánlanak
Ha bizonytalan vagy abban, melyik mozgásforma lenne a legideálisabb számodra (figyelembe véve esetleges betegségeket, korábbi sérüléseket, edzettségi állapotot), csak kérdezz és segítünk megtalálni azt a mozgást, ami a leginkább illeszkedik igényeidhez és hozzásegíthet ahhoz, hogy jó sokáig kellemesen érezd magad a bőrödben!"
Eddig a cikk!
Noémi nemcsak edző, hanem a Mozogj Nomémivel című oldal szerkesztője is.
Kedvcsinálónak egy fotó:
A torna nem feltétlenül keserves dolog - viszont nagyon is része az egészséges életmódnak minden generáció számára (hmmm, nem tudom hány éves vagy, de neked is:)
Utolsó kommentek